Kuchnia to w wielu domach miejsce, w którym dzieją się cuda… Niestety urzeczywistnianiu kulinarnych marzeń często towarzyszą trudne do usunięcia zanieczyszczenia lub odbarwienia, które szybko odbierają urok nawet najstaranniej urządzonemu pomieszczeniu. Jak sobie z nimi poradzić? Nie wiemy. W naszych kuchniach zabrudzenia i przebarwienia to nie kłopot!
Dotychczas projektanci wnętrz rozwiązywali problem przestrzeni między blatem roboczym, a wiszącymi szafkami przy użyciu glazury. Niestety nie wszystkie płytki okazywały się odporne na zabrudzenia i przebarwienia. Szczególnie zawodne okazały się w tej kwestii płytki o surowym wykończeniu, które stwarzały wspaniały efekt wizualny, jednak szybko ulegały kuchennym plamą. Dzisiaj glazura wije już sobie przytulne gniazdko w kącie lamusa, bo jej miejsce w kuchni zajęło szkło.
Szkło to wyjątkowy materiał wykończeniowy, który charakteryzuje się podwyższoną odpornością na:
Nic więc dziwnego, że ozdobne panele szklane w końcu zawędrowały do polskich kuchni, w których zrobiły prawdziwą furorę.
Sporej grupie Polaków szkło ozdobne do kuchni wciąż kojarzy się przede wszystkim z porcelanowymi naczyniami, które jako formę dekoracji stawiano na szafkach kuchennych oraz stołach. Tymczasem chodzi o coś zupełnie innego – pięknego, funkcjonalnego i wyjątkowo trwałego z możliwością personalizacji.
Szkło do kuchni, czyli funkcjonalne panele ścienne i niczym nieograniczone możliwości aranżacji
Przywykliśmy, że glazura do kuchni to kafle o określonym rozmiarze i wzorze, który wybieraliśmy na drodze kompromisu między wizją, jak powstała w naszej głowie, a tym co oferował producent. Szkło hartowane do kuchni pozwoliło nam raz na zawsze wykreślić z naszego słownika słowo „kompromis”. Jak to możliwe? Przyjrzyjmy się głównym zaletom aranżacyjnym szklanych paneli kuchennych:
Szkło do kuchni, które znajduje coraz szersze zastosowanie również w innych pomieszczeniach, jest „produkowane” na wymiar. To oznacza, że każdy panel będzie idealnie wypełniał daną przestrzeń, bez docinania, sztukowania i kombinowania, jakie na ogół towarzyszyło kładzeniu glazury w przestrzeni między szafkami.
Panele szklane nie byłby tym samym bez możliwości druku na szkle. To właśnie możliwość wydrukowania dowolnej grafiki zgodniej z zamówieniem klienta sprawia, że szkło hartowane do kuchni stanowi przysłowiową wisienkę na torcie i decyduje o unikalnym charakterze każdego wnętrza, co świetnie ilustrują liczne przykłady. W ofercie producentów nie brakuje również propozycji dla miłośników klasycznych rozwiązań – szklane panele są dostępne w wariantach jednokolorowych bez nadruku z możliwością wyboru dowolnego koloru z palety RAL.
Szkło do kuchni może być różnorodnie wykończone. Zależnie od wizji projektanta można zastosować panele ze szkła mrożonego o mlecznym wykończeniu, jak i panele z barwionego szkła transparentnego. Panele same w sobie mogą stanowić element dekoracyjny, lub też pełnić funkcję zabezpieczenia dekoracji nałożonej bezpośrednio na ścianę przez zabrudzeniami towarzyszącymi normalnemu użytkowaniu kuchni.
Funkcjonalność to magiczne słowo, w którym zawiera się niemal cała tajemnica sukcesu szkła hartowanego w polskich kuchniach i łazienkach (Panele szklane coraz częściej znajdują zastosowanie jako materiał do wykończeniowy w łazienkach i toaletach, a także różnego rodzaju lokalach usługowych, w których ściany są szczególnie narażone na zabrudzenia). Zawiera się w nim m.in.: